Sytuacja: We wrześniu 2012 rok do projektu Apostołowie Opinii z prośbą o pomoc zwrócił się lekarz specjalista ginekolog. Doktor A zauważył, że od kilku miesięcy pojawiają się na temat jego jak i jego praktyki negatywne wpisy na tematycznych forach internetowych. Po przeanalizowaniu wpisów lekarz stwierdził, że opisywane sytuacje nigdy nie miały miejsca. Charakter wpisów jak i styl był bardzo obraźliwy. Celem autora wpisów było nadszarpnięcie dobrej, nieposzlakowanej opinii dr A. Próby polemiki na forum oraz próba wyjaśnienia sytuacji ze strony lekarza powodowały natychmiastowy, dynamiczny wzrost negatywnych i co najważniejsze nie mających związku z prawdą opinii. Pan dr A próbował interweniować zarówno na policji jak i u administratora forum bez większych sukcesów. Po prawie sześciomiesięcznej walce opinie nt. doktora A zaczęły również pojawiać się w wyszukiwarce google.pl na „wizerunkowych frazach”, docierając do szerszego grona Internatów, w tym przyszłych pacjentów.

Rozwiązanie: Pierwsze działania zespołu ds. analiz AO rozpoczęto od identyfikacji wszystkich wpisów dotyczących doktora A. Audyt wizerunku określił, że negatywne opinie stanowią aż 60% wszystkich wpisów na temat lekarza. Index wirtualne reputacji (IWR) wyniósł aż 86 pkt. na 100 możliwych (100 pkt. – najgorsza reputacja). Doktor A dodatkowo zażądał identyfikacji adresów IP komputerów, z których dokonano wpisów . W przeciągu 48 godzin od otrzymania pełnomocnictwa dział prawny Apostołowie Opinii rozpoczął skuteczną interwencje usuwania kłamliwych i oszczerczych wpisów przez administratorów portali, na których się znajdowały oraz uzyskał od administracji forów żądane adresy IP. Dodatkowo dział ds. IT AO namierzył administratorów anonimowych forów z którymi nie było kontaktu. W przeciągu kilku tygodni aż 92% wszystkich kłamliwych opinii zostało usuniętych. Dodatkowo udało się uzyskać adresy IP osób odpowiedzialnych za zmasowaną kampanię oszczerstw skierowaną przeciw lekarzowi. W późniejszej weryfikacji okazało się że twórcą nagoni był „przyjaciel lekarz”.

Rezultat: Aby przeciwdziałać oraz mieć kontrolę nad swoją wirtualną reputacją w przyszłości doktor A skorzystał z programu Apostołowie Opinii – monitoring, dzięki któremu co miesiąc trzymuje raport dotyczący ewentualnych wpisów nt. jego osoby i praktyki którą prowadzi. Sprawa „mordercy dzieci” całkowicie zniknęła z sieci.